Komunikacije
U podzide su ugrađivani veliki kameni blokovi, fascinantnih, gotovo megalitskih dimenzija. Kamen je uvijek obrađivan, bunjastog lica, sa fino izvedenim rubovima, isklesanim tako da se blokovi međusobno uklapaju. Njihovo vađenje, dopremanje i obrada zahtijevali su besprijekornu organizaciju, brojno ljudstvo, tegleću stoku, ali i tehnička pomagala. Kamenolomi su planski locirani i sukcesivno otvarani u blizini planirane trase, a uz njih su građeni privremeni objekti za smještaj ljudi i životinja. Zanimljivo je da se strogo izbjegavalo ukrštanje kolskih puteva sa stočarskim stazama, pa su na tim mjestima rađeni posebni progon-propusti, kojima su takve staze sprovođene prolazom ispod puta. Na taj način je put čuvan od ubrzanog propadanja usljed prolaska tada veoma brojnih stada stoke.
Da se još malo vratimo na pješačke puteve s početka priče. Drevna komunikacija Herceg Novog sa zaleđem odvijala se preko sela Kameno, u podnožju Orjena. Zadnja velika obnova desila se početkom 80-ih godina 19-og vijeka, kada je put osposobljen za veću brzinu i protočnost prolaska, sa širinom od 2, pa i više metara i pažljivo rađenom kamenom gaznom oplatom i velikim rubnim blokovima. Za pješačke puteve bilo je neophodno obezbijediti relativno gust raspored tačaka za vodosnabdijevanje, tako da su na ovom kratkom potezu tada uređeni izvor Zelenac i Kotobiljski izvor. Dalje od Kamenog putevi su se račvali, povezujući tačke od vojnog značaja širom Orjena.
Naravno, osim pravljenih pješačkih puteva, postojale su brojne staze kroz Orjen, posebno guste u razdoblju agrarne prenaseljenosti, kada se cijela planina intezivno koristila. Staze su posredni svjedoci nekadašnje raznolike ekonomske valorizacije Orjena. Po prestanku upotrebe, one brzo nestaju, te ih je danas izutetno teško pronaći na terenu. Dio njih je iskorišten za sadašnje markirane planinarske staze.